DF9-11S-1V(32)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF9-11S-1V(32)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 11POS SMD TIN
Stock
715
In Stock :
715
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Pitch :
0.039 1.00mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
2003
MIL Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Depth :
0.13 inch
HTS Code :
Reference Standard :
UL
Operating Temperature (Min) :
-45°C
Number of Rows :
2
Housing Material :
Polyamide
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number Of PCB Rows :
2
Voltage - Rated :
150V
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Durability :
30 Cycles
Additional Feature :
POLARIZED
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Color :
Beige
Contact Resistance :
50mOhm
Mount :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
11
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Finish :
Tin
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
11
Body Breadth :
0.165 inch
Contact Material :
Copper
Number of Conductors :
ONE
Lead Pitch :
1mm
Contact Pattern :
STAGGERED
ECCN Code :
EAR99
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Termination :
SMD/SMT
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Filter Feature :
Stack Height (Mating) :
4.3mm
Series :
DF9
Contact Finish Thickness :
39.4μin 1.00μm
UL Flammability Code :
94V-0
Rated Current (Signal) :
0.5A
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Orientation :
Straight
Mixed Contacts :
Height Above Board :
0.130 3.30mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
500mA
Reliability :
COMMERCIAL
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
DF9-11S-1V(32)
Hirose DF9-11S-1V(32)
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 11 Positions DF9 Tin SMD/SMT Copper