DF9-13P-1V(32)
Mfr.Part #
DF9-13P-1V(32)
Description
CONN HDR 13POS SMD TIN
Height Above Board :
0.130 3.30mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Surface Mount
Contact Gender :
Male
Pitch :
0.039 1.00mm
Published :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
150V
Housing Material :
Polyamide
HTS Code :
Contact Finish :
Tin
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
13
Stack Height (Mating) :
4.3mm
UL Flammability Code :
94V-0
No
Current Rating :
500mA
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Connector Type :
Header, Center Strip Contacts
Total Number of Contacts :
13
Contact Material :
Copper
MIL Conformance :
Lead Free :
Lead Free
Housing Color :
Beige
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
1mm
Contact Finish Thickness :
39.4μin 1.00μm
Datasheets
DF9-13P-1V(32)
Hirose DF9-13P-1V(32)
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 13 Positions DF9 Tin SMD/SMT Copper