DF57B-2P-2.4V(21)
Mfr.Part #
DF57B-2P-2.4V(21)
Description
CONN HEADER SMD 2POS 2.4MM
Contact Finish - Mating :
Tin
Series :
DF57
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Color :
UL94 V-0
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Rows :
1
Mount :
Surface Mount
Pitch :
2.413mm
Housing Material :
Polymer
Contact Type :
Male Blade
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
50V
Insulation Height :
0.055 1.40mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Connector Type :
Header
Contact Plating :
Fastening Type :
Swing Lock
Operating Temperature :
-35°C~85°C
2
Feature :
Solder Retention
Contact Shape :
RECTANGULAR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Shrouding :
Unshrouded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Brass
Pitch - Mating :
0.094 2.40mm
Datasheets
DF57B-2P-2.4V(21)
DF57 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 2-Position Board to Cable/Wire 0.055 1.40mm Height