DF57-2P-2.4V(21)
Mfr.Part #
DF57-2P-2.4V(21)
Description
CONN HEADER SMD 2POS 2.4MM
Contact Type :
Male Blade
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Tin
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Insulation Height :
0.055 1.40mm
Reliability :
COMMERCIAL
Termination :
Solder
Housing Material :
Polymer
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Series :
DF57
Fastening Type :
Swing Lock
Header
Contact Shape :
RECTANGULAR
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Current (Signal) :
2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Body Breadth :
0.055 inch
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
50V
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating :
0.094 2.40mm
Reference Standard :
UL
Mating Contact Pitch :
0.094 inch
Shrouding :
Unshrouded
Feature :
Solder Retention
Datasheets
DF57-2P-2.4V(21)
Hirose DF57-2P-2.4V(21)
DF57 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 2-Position Board to Cable/Wire 0.055 1.40mm Height