DF3EA-15P-2V(21)
Mfr.Part #
DF3EA-15P-2V(21)
Description
CONN HEADER SMD 15POS 2MM
Stock
715
In Stock :
715
Male Pin
Insulation Color :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Stack Height (Mating) :
7.5mm 7.7mm 8.4mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Solder Retention
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
250VAC
Contact Finish - Mating :
Tin
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Series :
DF3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
15
Datasheets
DF3EA-15P-2V(21)
Hirose DF3EA-15P-2V(21)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 15-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height