DF3E-10P-2V(51)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF3E-10P-2V(51)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Rows :
1
Series :
DF3
Contact Shape :
Circular
Insulation Color :
Beige
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header
Voltage - Rated :
250VAC
Number of Positions :
10
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
10
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Style :
Board to Board or Cable
Datasheets
DF3E-10P-2V(51)
Hirose DF3E-10P-2V(51)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height
DF3E-10P-2V(51) Overview
This product is packaged in a Header box.Surface Mount indicates that the device is mounted.An Tape & Reel (TR) case is utilized for packaging the product.The product is a part of the DF3 Series.It is equipped with 10 pins.In many ways, Board Guide, Solder Retention makes it more powerful.Operating temperature is set to -55°C~105°C.