DF3DZ-15P-2V(21)
Mfr.Part #
DF3DZ-15P-2V(21)
Description
CONN HEADER SMD 15POS 2MM
Circular
Filter Feature :
No
Style :
Board to Board or Cable
HTS Code :
Number of Positions :
15
Mixed Contacts :
No
Feature :
Solder Retention
Surface Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
250V
Mount :
Surface Mount
MIL Conformance :
IEC Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Height :
0.232 5.90mm
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
3A
Published :
Terminal Pitch :
2mm
Series :
DF3
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
15
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Tin
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Gender :
Male
Male Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Datasheets
DF3DZ-15P-2V(21)
Hirose DF3DZ-15P-2V(21)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 15-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height