DF3D-13P-2H(20)
Mfr.Part #
DF3D-13P-2H(20)
Description
CONN HEADER SMD R/A 13POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Number of Rows :
1
Published :
Housing Color :
Beige
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Header
Reach Compliance Code :
Unknown
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
DF3
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
DIN Conformance :
No
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization Key :
HOUSING SIDE
Lead Free :
Contains Lead
MIL Conformance :
No
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions Loaded :
All
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Brass
Contact Type :
Male Pin
ECCN Code :
EAR99
Body Depth :
0.232 inch
HTS Code :
Contact Resistance :
30mOhm
Number Of PCB Rows :
1
Durability :
30 Cycles
Current Rating (Amps) :
3A
Total Number of Contacts :
13
Mixed Contacts :
Reference Standard :
UL, CSA
Reliability :
COMMERCIAL
Housing Material :
Plastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Body Breadth :
0.22 inch
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Lead Pitch :
2mm
UL Flammability Code :
94V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mount :
Surface Mount
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.220 5.60mm
IEC Conformance :
Gender :
Male
Style :
Board to Board or Cable
Feature :
Solder Retention
Termination :
Solder
Number of Positions :
13
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DF3D-13P-2H(20)
Hirose DF3D-13P-2H(20)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 13-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height