DF3DZ-12P-2V(73)
Mfr.Part #
DF3DZ-12P-2V(73)
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Rows :
1
Number of Pins :
12
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
12
Datasheets
DF3DZ-12P-2V(73)
Hirose DF3DZ-12P-2V(73)
DF3 Series 1-Row Header Solder Tape & Reel (TR) Surface Mount Polyamide (PA), Nylon 12-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height
DF3DZ-12P-2V(73) Overview
Packaging for this item is Header.There is a mounting type of Surface Mount for this device.It is necessary to use a Tape & Reel (TR) case for packaging the product.This product is part of the DF3 Series.Devices with 12 pins are available.In this case, the device operates at -30°C~85°C Operating Temperature.