DF3DZ-11P-2H(21)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF3DZ-11P-2H(21)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD R/A 11POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mount :
Surface Mount
Style :
Board to Board or Cable
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Contact Finish - Mating :
Tin
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage - Rated :
250V
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
HTS Code :
Contact Material :
Brass
ECCN Code :
EAR99
Insulation Color :
Beige
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Series :
DF3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
11
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Type :
Male Pin
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Datasheets
DF3DZ-11P-2H(21)
Hirose DF3DZ-11P-2H(21)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 11-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height