DF3D-14P-2V(50)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF3D-14P-2V(50)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Color :
Beige
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Push-Pull
Filter Feature :
No
Published :
Mixed Contacts :
No
Contact Type :
Male Pin
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Polarization Key :
HOUSING SIDE
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
IEC Conformance :
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
14
Number of Positions Loaded :
All
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Number of Conductors :
ONE
Style :
Board to Board or Cable
ECCN Code :
EAR99
Durability :
50 Cycles
Lead Pitch :
2mm
Body Breadth :
0.22 inch
Termination :
Solder
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Body Depth :
0.232 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.232 5.90mm
HTS Code :
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Number of Rows :
1
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Free :
Contains Lead
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Number Of PCB Rows :
1
Total Number of Contacts :
14
Current Rating (Amps) :
3A
MIL Conformance :
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Shape :
Circular
Reference Standard :
UL, CSA
Housing Material :
Plastic
Gender :
Male
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Insertion Force-Max :
4.3924 N
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Series :
DF3
Datasheets
DF3D-14P-2V(50)
Hirose DF3D-14P-2V(50)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height