DF24A-50DP-0.9V(90)
Mfr.Part #
DF24A-50DP-0.9V(90)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 50POS 0.9MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
DF24
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
50
Contact Type :
Male Blade
Contact Shape :
RECTANGULAR
Insulation Height :
0.134 3.40mm
Insulation Color :
Black
Number of Rows :
2
Style :
Board to Cable/Wire
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage - Rated :
80V
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.035 0.90mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Current Rating (Amps) :
1A
Termination :
Solder
Contact Material :
Phosphor Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
DF24A-50DP-0.9V(90)
DF24 Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 50-Position Board to Cable/Wire 0.134 3.40mm Height