DF24B-40DS-0.9C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF24B-40DS-0.9C
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG 40POS 0.90MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Rated Current (Signal) :
1A
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Series :
DF24
Color :
Black
Mount :
Free Hanging
Total Number of Contacts :
40
Durability :
30 Cycles
Wire Size (Min) :
36 AWG
Note :
Contacts Not Included
Reliability :
COMMERCIAL
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Resistance :
30mOhm
MIL Conformance :
No
Withdrawl Force-Min :
.11954 N
Contact Finish - Mating :
Tin
Operating Temperature (Max) :
85°C
DIN Conformance :
No
Pitch :
0.035 0.90mm
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Lead Free :
Lead Free
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions :
40
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Reference Standard :
UL
Number of Rows :
2
IEC Conformance :
Contact Termination :
Crimp
Insulation Material :
Polyamide
Contact Type :
Female Socket
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
DF24B-40DS-0.9C
2 Rows Receptacle Bulk Black 40 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF24