DF1EG-8P-2.5DSA
Mfr.Part #
DF1EG-8P-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.5MM
Headers, Male Pins
Reliability :
COMMERCIAL
Height :
16.3mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Brass
Body Depth :
0.642 inch
Gender :
Male
Housing Material :
Plastic
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Shape :
Square
Durability :
30 Cycles
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
UL
Length :
22.5mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Rows :
1
Lead Pitch :
2.5mm
Color :
Beige
Number of Positions :
8
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Conductors :
ONE
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Insulation Height :
0.642 16.30mm
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Resistance :
30mOhm
Lead Free :
Contains Lead
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Type :
Male Pin
Width :
8mm
Number Of PCB Rows :
Through Hole
Datasheets
DF1EG-8P-2.5DSA
Hirose DF1EG-8P-2.5DSA
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 8-Position Board to Cable/Wire 0.642 16.30mm Height