DF1E-11P-2.5DS(36)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1E-11P-2.5DS(36)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Termination :
Solder
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Conductors :
ONE
Contact Material :
Brass
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
DF1E
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Terminal Pitch :
2.4892mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reference Standard :
UL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Number of Positions :
11
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Connector Type :
Header
Number Of PCB Rows :
1
Contact Plating :
Tin
Number of Rows :
1
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Height :
0.315 8.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Color :
Natural
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 11-Position Board to Cable/Wire 0.315 8.00mm Height