DF1EG-4P-2.5DSA
Mfr.Part #
DF1EG-4P-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.5MM
Insulation Height :
0.642 16.30mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Current Rating (Amps) :
3A
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
Number of Positions :
4
Shrouded - 4 Wall
Factory Lead Time :
10 Weeks
Fastening Type :
Latch Holder
Pbfree Code :
yes
DF1E
Datasheets
DF1EG-4P-2.5DSA
Hirose DF1EG-4P-2.5DSA
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 4-Position Board to Cable/Wire 0.642 16.30mm Height