DF1EG-3P-2.5DSA(05)
Mfr.Part #
DF1EG-3P-2.5DSA(05)
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.5MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Length :
10mm
Color :
Beige
Insulation Height :
0.642 16.30mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
1
Lead Pitch :
2.5mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Tin
Depth :
8mm
Series :
DF1E
Insulation Color :
Natural
JESD-609 Code :
e3
Orientation :
Straight
DIN Conformance :
No
Termination :
Solder
IEC Conformance :
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Header
Housing Material :
Polyamide
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
3
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Cable/Wire
MIL Conformance :
Lead Free :
Lead Free
Contact Material :
Brass
Voltage - Rated :
30V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Max Current Rating :
3A
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Type :
Male Pin
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Latch Holder
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Packaging :
Bulk
Hirose DF1EG-3P-2.5DSA(05)
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 3-Position Board to Cable/Wire 0.642 16.30mm Height