DF1EG-2P-2.5DSA
Mfr.Part #
DF1EG-2P-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.5MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Type :
Male Pin
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height :
0.642 16.30mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Positions :
2
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Tin
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
Termination :
Solder
Series :
DF1E
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Latch Holder
Connector Type :
Header
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Style :
Board to Cable/Wire
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Material :
Brass
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Color :
Natural
Contact Shape :
Square
Datasheets
DF1EG-2P-2.5DSA
Hirose DF1EG-2P-2.5DSA
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.642 16.30mm Height