DF1EC-13P-2.5DSA
Mfr.Part #
DF1EC-13P-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.5MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Latch Holder
Current Rating :
3A
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
13
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
Mount :
Through Hole
Gender :
Male
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number Of PCB Rows :
1
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Voltage - Rated AC :
250V
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Shape :
Square
HTS Code :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insertion Force-Max :
4.448 N
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Filter Feature :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Depth :
0.425 inch
Lead Pitch :
2.5mm
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Height :
0.425 10.80mm
MIL Conformance :
Reference Standard :
UL
Height :
10.8mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
250V
Number of Conductors :
ONE
Rated Current (Signal) :
3A
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
Straight
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish - Mating :
Tin
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Beige
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Reliability :
COMMERCIAL
Durability :
30 Cycles
Insulation Color :
Natural
Mounting Type :
Through Hole
Length :
35mm
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Material :
Brass
Body Breadth :
0.335 inch
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Series :
DF1E
ECCN Code :
EAR99
Housing Material :
Polyamide
Packaging :
Bulk
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Number of Rows :
1
Pbfree Code :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
DF1EC-13P-2.5DSA
Hirose DF1EC-13P-2.5DSA
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 13-Position Board to Cable/Wire 0.425 10.80mm Height