DF1EC-13P-2.5DSA(05)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1EC-13P-2.5DSA(05)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
13
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Material :
Polyamide
Connector Type :
Header
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Insertion Force-Max :
4.448 N
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Lead Pitch :
2.5mm
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Brass
Insulation Height :
0.425 10.80mm
Rated Current (Signal) :
3A
Current Rating :
3A
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
MIL Conformance :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number Of PCB Rows :
1
Insulation Color :
Natural
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Length :
35mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Fastening Type :
Latch Holder
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Conductors :
ONE
Orientation :
Straight
Color :
Beige
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Tin
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Voltage - Rated :
250V
Height :
10.8mm
Mixed Contacts :
Body Breadth :
0.335 inch
Gender :
Male
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Contact Resistance :
30mOhm
Packaging :
Bulk
Body Depth :
0.425 inch
Style :
Board to Cable/Wire
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mounting Type :
Through Hole
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
250V
Reference Standard :
UL
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Durability :
30 Cycles
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
IEC Conformance :
Series :
DF1E
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Hirose DF1EC-13P-2.5DSA(05)
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 13-Position Board to Cable/Wire 0.425 10.80mm Height