DF1EC-12P-2.5DSA(05)
Mfr.Part #
DF1EC-12P-2.5DSA(05)
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.5MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating :
3A
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Fastening Type :
Latch Holder
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Gender :
Male
Reference Standard :
UL
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Filter Feature :
No
Insulation Height :
0.425 10.80mm
Mixed Contacts :
No
Durability :
30 Cycles
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Max Current Rating :
3A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Length :
32.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
DF1E
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Depth :
8mm
Contact Shape :
Square
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Voltage - Rated :
250V
Orientation :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number Of PCB Rows :
1
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Breadth :
0.335 inch
Pbfree Code :
yes
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Style :
Board to Cable/Wire
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Number of Positions Loaded :
All
Insertion Force-Max :
4.448 N
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Conductors :
ONE
DIN Conformance :
MIL Conformance :
Number of Rows :
1
Lead Pitch :
2.5mm
Housing Material :
Polyamide
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
12
Color :
Beige
Packaging :
Bulk
Contact Resistance :
30mOhm
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Color :
Natural
Height :
10.8mm
Contact Material :
Brass
Rated Current (Signal) :
3A
Radiation Hardening :
Reliability :
COMMERCIAL
Hirose DF1EC-12P-2.5DSA(05)
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 12-Position Board to Cable/Wire 0.425 10.80mm Height