DF1C-2P-2.5DS(05)
Mfr.Part #
DF1C-2P-2.5DS(05)
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.5MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header
Voltage - Rated :
150V
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Style :
Board to Cable/Wire
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Post :
Tin
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Pitch :
2.4892mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Pins :
2
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Material :
Brass
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-35°C~85°C