DF1BZ-18P-2.5DS
Mfr.Part #
DF1BZ-18P-2.5DS
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2.5MM
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Height :
0.224 5.69mm
Lead Pitch :
2.5mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Height :
5.7mm
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Rated Current (Signal) :
3A
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
30 Cycles
Voltage - Rated AC :
250V
Series :
DF1B
Voltage - Rated :
150V
Number of Positions :
18
Length :
47.5mm
Through Hole
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Resistance :
30mOhm
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Brass
Contact Gender :
Housing Material :
Polyamide
Datasheets
DF1BZ-18P-2.5DS
Hirose DF1BZ-18P-2.5DS
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 18-Position Board to Cable/Wire 0.224 5.69mm Height