DF1B-4P-2.5DS(01)
Mfr.Part #
DF1B-4P-2.5DS(01)
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.5MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Material :
Polyamide
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Contact Material :
Brass
Length :
12.5mm
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Lead Pitch :
2.5mm
Insulation Height :
0.224 5.69mm
Reference Standard :
UL, CSA
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Rated Current (Signal) :
3A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Keying Slot
Orientation :
RIGHT ANGLE
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Gender :
Male
Max Current Rating :
3A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
No
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Series :
DF1B
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
4
Contact Shape :
Square
Mount :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Reliability :
COMMERCIAL
Height :
5.7mm
Durability :
50 Cycles
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Voltage - Rated AC :
250V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Bulk
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Reach Compliance Code :
Unknown
Style :
Board to Cable/Wire
Housing Color :
White
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Mixed Contacts :
Depth :
12.5mm
Number Of PCB Rows :
1
Current Rating :
3A
Contact Type :
Male Pin
Contact Resistance :
30mOhm
Datasheets
DF1B-4P-2.5DS(01)
Hirose DF1B-4P-2.5DS(01)
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 4-Position Board to Cable/Wire 0.224 5.69mm Height