DF1B-3P-2.5DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1B-3P-2.5DS
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 3POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Orientation :
RIGHT ANGLE
Housing Color :
White
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Fastening Type :
Push-Pull
Housing Material :
Polyamide
Feature :
Keying Slot
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Header
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
3
Contact Type :
Male Pin
Series :
DF1B
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Rows :
1
Number Of PCB Rows :
1
Contact Material :
Brass
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Body Breadth :
0.224 inch
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Option :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
MIL Conformance :
Durability :
50 Cycles
Reference Standard :
UL, CSA
Number of Positions Loaded :
All
Pbfree Code :
yes
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Reliability :
COMMERCIAL
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Style :
Board to Cable/Wire
UL Flammability Code :
94V-0
Lead Pitch :
2.5mm
Depth :
12.5mm
Length :
10mm
Packaging :
Bulk
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Shape :
Square
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Insulation Height :
0.224 5.69mm
Number of Conductors :
ONE
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated Current (Signal) :
3A
Termination :
Solder
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Contact Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Max Current Rating :
3A
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Datasheets
DF1B-3P-2.5DS
Hirose DF1B-3P-2.5DS
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 3-Position Board to Cable/Wire 0.224 5.69mm Height