DF11Z-32DP-2V(27)
Mfr.Part #
DF11Z-32DP-2V(27)
Description
CONN HEADER SMD 32POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Type :
Male Pin
Reference Standard :
UL, CSA
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Material :
Brass
Insulation Height :
0.283 7.19mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Plating Thickness :
39μin
Current Rating (Amps) :
2A
Feature :
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
32
Number Of PCB Rows :
2
Contact Resistance :
30mOhm
Total Number of Contacts :
32
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated :
250V
Termination :
Solder
PCB Contact Row Spacing :
6.1976 mm
Number of Positions Loaded :
All
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
HTS Code :
Stack Height (Mating) :
8.2mm 8.45mm 9.55mm
Durability :
30 Cycles
Number of Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Body Length or Diameter :
1.56 inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Detent Lock
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Conductors :
ONE
Published :
Mount :
Surface Mount
Datasheets
DF11Z-32DP-2V(27)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 32-Position Board to Board or Cable 0.283 7.19mm Height