DF11-10DP-2DS(90)
Mfr.Part #
DF11-10DP-2DS(90)
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Detent Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Series :
DF11
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Contact Finish - Post :
Tin
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Color :
Black
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Pitch :
2.0066mm
Style :
Board to Board or Cable
Current Rating (Amps) :
2A
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Material :
Brass
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header
Number of Positions :
10
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Voltage - Rated :
250V
Contact Shape :
Square
Datasheets
DF11-10DP-2DS(90)
Hirose DF11-10DP-2DS(90)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height