DF11GZ-14DP-2V(20)
Mfr.Part #
DF11GZ-14DP-2V(20)
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2MM
Stock
192
In Stock :
192
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
Brass
Fastening Type :
Detent Lock
Housing Material :
Polyamide
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Lead Pitch :
2mm
Length :
21.5mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
IEC Conformance :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
14
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Type :
Male Pin
Insulation Height :
0.283 7.19mm
Mixed Contacts :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Max Current Rating :
2A
Radiation Hardening :
Published :
2010
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Orientation :
Straight
Current Rating :
2A
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Connector Type :
Header
Stack Height (Mating) :
8.2mm 8.45mm 9.55mm
Voltage - Rated :
250V
Number of Rows :
2
Total Number of Contacts :
14
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Style :
Board to Board or Cable
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Series :
DF11
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
Housing Color :
Beige
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Depth :
6.2mm
Number of Positions Loaded :
All
DIN Conformance :
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Hirose DF11GZ-14DP-2V(20)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Board or Cable 0.283 7.19mm Height