DF11G-40DP-2V(50)
Mfr.Part #
DF11G-40DP-2V(50)
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2MM
Headers, Male Pins
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Rated Current (Signal) :
2A
Voltage - Rated :
250V
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Number of Positions :
40
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Lead Pitch :
2mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
DF11
Current Rating :
2A
Contact Resistance :
30mOhm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
JESD-609 Code :
e4
Stack Height (Mating) :
8.2mm 8.45mm 9.55mm
Total Number of Contacts :
40
Insulation Height :
0.283 7.19mm
Durability :
50 Cycles
Mixed Contacts :
Datasheets
DF11G-40DP-2V(50)
Hirose DF11G-40DP-2V(50)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 40-Position Board to Board or Cable 0.283 7.19mm Height