DF11G-28DP-2V(20)
Mfr.Part #
DF11G-28DP-2V(20)
Description
CONN HEADER SMD 28POS 2MM
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Stack Height (Mating) :
8.2mm 8.45mm 9.55mm
Contact Finish - Mating :
Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Resistance :
30mOhm
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
2mm
Number of Positions :
28
Lead Free :
Contains Lead
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Total Number of Contacts :
28
Current Rating (Amps) :
2A
Insulation Height :
0.283 7.19mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated :
250V
Durability :
30 Cycles
Datasheets
DF11G-28DP-2V(20)
Hirose DF11G-28DP-2V(20)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 28-Position Board to Board or Cable 0.283 7.19mm Height