DF11G-24DP-2V(20)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF11G-24DP-2V(20)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 24POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
JESD-609 Code :
e3
Durability :
30 Cycles
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions :
24
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Pitch :
2mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Tube
Connector Type :
Header
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Mixed Contacts :
No
Housing Color :
Beige
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Current Rating (Amps) :
2A
Option :
GENERAL PURPOSE
Style :
Board to Board or Cable
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.283 7.19mm
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
DF11
Number Of PCB Rows :
2
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Fastening Type :
Detent Lock
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
MIL Conformance :
Contact Shape :
Circular
Stack Height (Mating) :
8.2mm 8.45mm 9.55mm
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Surface Mount
Housing Material :
Plastic
Gender :
Male
Voltage - Rated :
250V
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Filter Feature :
DIN Conformance :
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
24
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Contact Material :
Brass
Reference Standard :
UL, CSA
Datasheets
DF11G-24DP-2V(20)
Hirose DF11G-24DP-2V(20)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 24-Position Board to Board or Cable 0.283 7.19mm Height