DF11G-20DP-2V(20)
Mfr.Part #
DF11G-20DP-2V(20)
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Gender :
Male
Stack Height (Mating) :
8.2mm 8.45mm 9.55mm
Material Flammability Rating :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions Loaded :
All
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Reach Compliance Code :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Published :
Number of Positions :
20
Feature :
Board Guide, Solder Retention
HTS Code :
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Contact Material :
Brass
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder
MIL Conformance :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Reference Standard :
UL, CSA
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Type :
Male Pin
Voltage - Rated :
250V
Lead Free :
Contains Lead
Insulation Height :
0.283 7.19mm
Packaging :
Tube
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Style :
Board to Board or Cable
Series :
DF11
Mounting Type :
Surface Mount
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Current Rating (Amps) :
2A
Mount :
Surface Mount
Housing Color :
Beige
Contact Resistance :
30mOhm
Lead Pitch :
2mm
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Body Length or Diameter :
0.965 inch
IEC Conformance :
Housing Material :
Plastic
Contact Finish - Mating :
Tin
Fastening Type :
Detent Lock
Total Number of Contacts :
20
Durability :
30 Cycles
Filter Feature :
Connector Type :
Header
Datasheets
DF11G-20DP-2V(20)
Hirose DF11G-20DP-2V(20)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 20-Position Board to Board or Cable 0.283 7.19mm Height