DF11C-32DP-2V(57)
Mfr.Part #
DF11C-32DP-2V(57)
Description
CONN HEADER SMD 32POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Resistance :
30mOhm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Gender :
Male
Lead Free :
Lead Free
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Reference Standard :
UL, CSA
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
Straight
Depth :
6.2mm
IEC Conformance :
No
Published :
Insulation Color :
Beige
Contact Type :
Male Pin
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
JESD-609 Code :
e3
Max Voltage Rating (AC) :
30V
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Filter Feature :
No
Insulation Height :
0.283 7.19mm
Number of Positions Loaded :
All
Rated Current (Signal) :
2A
Mount :
Surface Mount
Termination :
Solder
Fastening Type :
Detent Lock
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Pbfree Code :
yes
Housing Material :
Polyamide
Length :
39.5mm
Style :
Board to Board or Cable
MIL Conformance :
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Plating :
Gold, Tin
Voltage - Rated :
250V
Number of Positions :
32
Contact Finish - Mating :
Gold
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
HTS Code :
Current Rating :
1A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number Of PCB Rows :
2
Feature :
Pick and Place, Solder Retention
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
Stack Height (Mating) :
8.2mm 8.45mm 9.55mm
Contact Material :
Brass
Max Current Rating :
2A
Series :
DF11
Durability :
50 Cycles
Total Number of Contacts :
32
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Header
Datasheets
DF11C-32DP-2V(57)
Hirose DF11C-32DP-2V(57)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 32-Position Board to Board or Cable 0.283 7.19mm Height