DF11-26DP-2DSA(20)
Mfr.Part #
DF11-26DP-2DSA(20)
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Voltage - Rated :
250V
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Housing Material :
Plastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Lead Pitch :
2mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Body Breadth :
0.197 inch
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Series :
DF11
Option :
Number of Positions :
26
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Lead Free :
Contains Lead
Length - Termination :
0.118 inch
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Current Rating (Amps) :
2A
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Stack Height (Mating) :
7.55 7.8mm 8.9mm
Overall Contact Length :
0.299 7.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Durability :
30 Cycles
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Height :
0.260 6.60mm
Mixed Contacts :
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Detent Lock
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Gender :
Male
Hirose DF11-26DP-2DSA(20)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 26-Position Board to Board or Cable 0.260 6.60mm Height