DF11-22DP-2DSA(24)
Mfr.Part #
DF11-22DP-2DSA(24)
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2MM
Stock
337
In Stock :
337
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Fastening Type :
Detent Lock
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
22
Lead Pitch :
2mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Connector Type :
Header
Voltage - Rated AC :
30V
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Option :
Lead Free
Current Rating :
2A
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
JESD-609 Code :
e3
Style :
Board to Board or Cable
Rated Current (Signal) :
2A
Series :
DF11
Overall Contact Length :
0.299 7.60mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Type :
Male Pin
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Material :
Polyamide
Contact Resistance :
30mOhm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Body Breadth :
0.197 inch
Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Stack Height (Mating) :
7.55 7.8mm 8.9mm
IEC Conformance :
Durability :
30 Cycles
Contact Shape :
Square
Body Length or Diameter :
0.945 inch
Length - Termination :
0.118 inch
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
250V
Filter Feature :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Published :
2009
HTS Code :
Packaging :
Tube
Black
Flammability Rating :
UL94 V-0
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
ECCN Code :
EAR99
Insulation Height :
0.260 6.60mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Insulation Resistance :
1GOhm
Hirose DF11-22DP-2DSA(24)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 22-Position Board to Board or Cable 0.260 6.60mm Height