DF11-18DP-2DS(22)
Mfr.Part #
DF11-18DP-2DS(22)
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
IEC Conformance :
No
Housing Material :
Plastic
Number Of PCB Rows :
2
Connector Type :
Header
Housing Color :
Black
Tin
Mixed Contacts :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Number of Rows :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Style :
Board to Board or Cable
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
MIL Conformance :
Current Rating (Amps) :
2A
Lead Free :
Contains Lead
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Solder
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Depth :
0.394 inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Length or Diameter :
0.787 inch
Reference Standard :
UL, CSA
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
JESD-609 Code :
e3
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Positions :
18
Additional Feature :
NONE
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
250V
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Lead Pitch :
2mm
Gender :
Male
Published :
Durability :
50 Cycles
Packaging :
Tube
Body Breadth :
0.197 inch
Contact Shape :
Square
Brass
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Fastening Type :
Detent Lock
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Filter Feature :
DIN Conformance :
Datasheets
DF11-18DP-2DS(22)
Hirose DF11-18DP-2DS(22)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 18-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height