DF11-12DP-2V(50)
Mfr.Part #
DF11-12DP-2V(50)
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Surface Mount
Pitch :
2.0066mm
Current Rating :
2A
Contact Type :
Male Pin
Voltage - Rated :
250V
Height :
7.2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Fastening Type :
Detent Lock
Insulation Color :
Beige
Packaging :
Tube
Housing Material :
Polyamide
Number of Positions :
12
2
Housing Color :
Beige
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Stack Height (Mating) :
8.2mm 8.45mm 9.55mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Height :
0.283 7.19mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Published :
Length :
19.5mm
Connector Type :
Header
Contact Shape :
Circular
Board to Board or Cable
Datasheets
DF11-12DP-2V(50)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 12-Position Board to Board or Cable 0.283 7.19mm Height