DECB33J331KC4B
Mfr.Part #
DECB33J331KC4B
Description
CAP CER 330PF 6.3KV RADIAL
Tolerance :
±10%
Depth :
7mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
330pF
Feature :
High Voltage, Flame Retardant
Diameter :
9mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3kV
EAR99
Material :
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Lead Pitch :
10mm
Lead Length :
25mm
Datasheets
DECB33J331KC4B
Murata Electronics DECB33J331KC4B
DEC 330pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.354Dia 9.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage, Flame Retardant Through Hole Radial, Disc
DECB33J331KC4B Overview
Ceramic capacitor is 0.354Dia 9.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to B.A voltage of 6.3kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10mm.
DECB33J331KC4B Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV