DECB33J151KC4B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DECB33J151KC4B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 6.3KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Composition :
Ceramic
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Pitch :
10mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Temperature Characteristics Code :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Series :
DEC
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Size Code :
Capacitance :
150pF
Depth :
7mm
Temperature Coefficient :
B
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
600 µm
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Lead Length :
25mm
Lead Style :
Straight
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
High Voltage, Flame Retardant
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6300V
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
6.3kV
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DECB33J151KC4B
Murata Electronics DECB33J151KC4B
DEC 150pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.354Dia 9.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage, Flame Retardant Through Hole Radial, Disc
DECB33J151KC4B Overview
A program's size/dimension is 0.354Dia 9.00mm for this device.Its coefficient is B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3kV, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10mm.
DECB33J151KC4B Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3kV