DE1B3RA471KA4BH01F
Mfr.Part #
DE1B3RA471KA4BH01F
Description
CAP CER DISC 470PF 440/400VAC
Stock
777
In Stock :
777
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
Lead Style :
Vertical Crimp
Size / Dimension :
0.276 Dia (7.00mm)
Ratings :
X1, Y1
Diameter :
7 mm
Height - Seated (Max) :
0.394 (10.00mm)
Package :
Bulk
Series :
DE1-RA
Failure Rate :
Lead Spacing :
10 mm
Product Status :
Active
Features :
Packaging :
Bulk
Capacitance :
470 pF
Termination Style :
Radial
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
10 %
Width :
5 mm
Temperature Coefficient :
B
RoHS :
Details
Type :
Safety Certified Ceramic Disc Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Applications :
Safety
Length :
Dielectric :
B
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Lead Diameter :
0.6 mm
Height :
Product :
Safety Ceramic Disc Capacitors
Voltage - Rated :
400VAC
DE1-RA Radial Disc Film Capacitor 0.276Dia 7.00mm B 10% 470pF