DE1B3KX101KB4BN01F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE1B3KX101KB4BN01F
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 250V RADIAL
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Ratings :
X1, Y1
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Pitch :
10.0076mm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Applications :
Safety
Capacitance :
100pF
Lead/Base Style :
Formed Leads
Series :
KX
Temperature Coefficient :
B
Voltage - Rated :
250VAC
Multilayer :
No
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
B
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads
Murata Electronics DE1B3KX101KB4BN01F
KX 100pF 250VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE1B3KX101KB4BN01F Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.276Dia 7.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.10.0076mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DE1B3KX101KB4BN01F Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm