DD62S1S0T20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD62S1S0T20
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Machined
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style :
D-Sub, High Density
Product Status :
Active
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) High Density
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Type :
Signal
Color :
Blue
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Series :
DD
Package :
Box
Contact Finish :
Gold
Features :
Number of Rows :
3
Base Product Number :
DD62S
Wire Gauge :
22-30 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
62
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
300V
Datasheets
DD62S1S0T20
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD62S1S0T20 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DD62S1S0T20 pinout, DD62S1S0T20 datasheet PDF, DD62S1S0T20 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD62S1S0T20 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD62S1S0T20
DD62S1S0T20 Overview
DD62S1S0T20 Features
DD series
DD62S1S0T20 Applications
There are a lot of Positronic
DD62S1S0T20 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP