DD62M000T0/AA
Mfr.Part #
DD62M000T0/AA
Description
CONN D-SUB HD HOUSING PLUG 62POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Number of Positions :
62
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Series :
DD
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Base Product Number :
DD62M
Shell Finish Thickness :
Number of Rows :
3
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Package :
Box
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Connector Style :
D-Sub, High Density
Color :
Blue
Features :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Mating Cycles :
Contact Type :
Signal
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) High Density
Datasheets
DD62M000T0/AA
Positronic DD62M000T0/AA
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS