DD62S10HV50/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD62S10HV50/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS CRIMP
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Machined
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub, High Density
Base Product Number :
DD62S
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions :
62
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backset Spacing :
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
DD
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) High Density
Wire Gauge :
22-30 AWG
Package :
Box
Number of Rows :
3
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
300V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Color :
Blue
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal
Contact Finish :
Gold
Datasheets
DD62S10HV50/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD62S10HV50/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, DD62S10HV50/AA pinout, DD62S10HV50/AA datasheet PDF, DD62S10HV50/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD62S10HV50/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD62S10HV50/AA
DD62S10HV50/AA Overview
DD62S10HV50/AA Features
DD series
DD62S10HV50/AA Applications
There are a lot of Positronic
DD62S10HV50/AA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP