DD62S0S50T20/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD62S0S50T20/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 62POS
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
RoHS :
Non-Compliant
Product Status :
Active
Number of Rows :
3
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Cycles :
1000
Contact Type :
Signal
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) High Density
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Shell Finish Thickness :
Series :
DD
Package :
Box
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Positions :
62
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style :
D-Sub, High Density
Color :
Blue
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Features :
Base Product Number :
DD62S
Datasheets
DD62S0S50T20/AA
Positronic DD62S0S50T20/AA
DD62S0S50T20/AA Overview
DD62S0S50T20/AA Features
DD series
DD62S0S50T20/AA Applications
There are a lot of Positronic
DD62S0S50T20/AA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS