DCV27W2S700G30LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCV27W2S700G30LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
7.5A
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Tray
Number of Positions :
27 (25 + 2 Power)
Voltage - Rated :
300V
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A 30A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Gender :
FEMALE
Contact Material :
Brass, Phosphor Bronze
Series :
DW
Connector Style :
D-Sub, Combo
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Signal and Power
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 27W2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
27
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Datasheets
DCV27W2S700G30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCV27W2S700G30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Pins:27, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCV27W2S700G30LF pinout, DCV27W2S700G30LF datasheet PDF, DCV27W2S700G30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCV27W2S700G30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCV27W2S700G30LF Overview
The connector type Receptacle, Female Sockets refers to the connector type.The device's mounting type is Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Tray case is used.It belongs to the DW Series of products.The device is equipped with 27 pins.It's best to use it when the temperature is below 125°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.Its Board Lock, Mounting Brackets feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.