DCV25W3S500M40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCV25W3S500M40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
Dielectric Material :
Thermoplastic
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Type :
Signal and Power
Termination :
Solder
Connector Style :
D-Sub, Combo
Orientation :
RIGHT ANGLE
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Depth :
20.73mm
Packaging :
Tray
Feature :
Mounting Brackets
Number of Positions :
25 (22 + 3 Power)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
300V
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Length :
68.94mm
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Number of Ports :
1
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
25
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Terminations :
25
Contact Material :
Brass, Phosphor Bronze
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 25W3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
DW
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Datasheets
DCV25W3S500M40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCV25W3S500M40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Pins:25, Number of Terminations:25, DCV25W3S500M40LF pinout, DCV25W3S500M40LF datasheet PDF, DCV25W3S500M40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCV25W3S500M40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCV25W3S500M40LF Overview
The connector type Receptacle, Female Sockets refers to the connector type.The device's mounting type is Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Tray case is used.It belongs to the DW Series of products.The device is equipped with 25 pins.It's best to use it when the temperature is below 125°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.It features 1 ports for managing a variety of tasks.Its Mounting Brackets feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.The chip has 25 terminations.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.