DCV21WA4S700G30LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCV21WA4S700G30LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
21 (17 + 4 Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
7.5A 30A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Ports :
1
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 21WA4
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Housing Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
Brass, Phosphor Bronze
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Current Rating :
30A
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Type :
Signal and Power
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Pins :
21
Published :
Length :
68.94mm
Contact Finish :
Gold
Depth :
19.25mm
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Mount :
Through Hole
Series :
DW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
300V
Number of Terminations :
21
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Datasheets
DCV21WA4S700G30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCV21WA4S700G30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Pins:21, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:21, DCV21WA4S700G30LF pinout, DCV21WA4S700G30LF datasheet PDF, DCV21WA4S700G30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCV21WA4S700G30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCV21WA4S700G30LF Overview
A Receptacle, Female Sockets package is included with it.Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Tray case is utilized for packaging the product.The product is a part of the DW Series.It is equipped with 21 pins.Use it below 125°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.With 1 ports, it is capable of managing a wide range of tasks.In many ways, Board Lock, Mounting Brackets makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.In this chip, the terminations are all 21.Operating temperature is set to -55°C~125°C.