DCO27W2P043A00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCO27W2P043A00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
Brass
Series :
DW
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Power (Not Included)
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 27W2
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
7.5A
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
27 (25 + 2 Power)
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Feature :
Grounding Indents
Voltage - Rated :
300V
Dielectric Material :
Thermoplastic
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
DCO27W2P043A00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO27W2P043A00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C~125°C, DCO27W2P043A00LF pinout, DCO27W2P043A00LF datasheet PDF, DCO27W2P043A00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO27W2P043A00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.