DCO25W3P500A40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCO25W3P500A40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 25W3
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Thermoplastic
Radiation Hardening :
No
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
RIGHT ANGLE
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Brass
Series :
DW
Length :
68.94mm
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
25 (22 + 3 Power)
Number of Terminations :
25
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Gold
Depth :
20.38mm
Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Feature :
Grounding Indents
Packaging :
Tray
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Ports :
1
Voltage - Rated :
300V
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
DCO25W3P500A40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO25W3P500A40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCO25W3P500A40LF pinout, DCO25W3P500A40LF datasheet PDF, DCO25W3P500A40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO25W3P500A40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.